Runolist
Šetnja po Čvrsnici – Udruga “Runolist”, Doljani, Jablanica
Članovi udruge „Runolist“ Doljani – Jablanica obišli su predivne predjele Čvrsnice od kojih izdvajamo najpopularnije Hajdučka vrata, jezero Crvenjak, Veliki i mali Vilinac.

Članovi udruge „Runolist“ Doljani – Jablanica obišli su predivne predjele Čvrsnice od kojih izdvajamo najpopularnije Hajdučka vrata, jezero Crvenjak, Veliki i mali Vilinac.
„Hajdučka vrata“ su prirodni fenomen na Čvrsnici, koji osim svojom ljepotom, zapanjuje i svojim položajem jer se nalazi na rubu kanjona dubokog čak 1800 metara. Legenda kaže da su se tu proglašavali hajduci, te da onaj tko prođe kroz „Hajdučka vrata“ postaje otporan na metke.
Našu šetnju po Čvrsnici započeli smo na Risovcu, odakle smo automobilom krenuli do polazišne točke Vitlenica (1460 m.n.v.), u šumi na sjeveru Čvrsnice nedaleko od spomenika na Stipića livadi.
U početku staza vodi šumom koja je dobro označena. Kako smo napredovali, šuma je postajala sve rjeđa a blatnjavu stazu, zamijenila je kamena podloga a kretanje postajalo sve zahtjevnije. Ubrzo smo izašli iz šume i otvorili su nam se vidici na prekrasan, krajolik središnjeg dijela sjeverne Čvrsnice, koji je rezerviran samo za planinare, jer se inače ne može vidjeti iz okolnih predjela.
Ovdje se nalazi nekoliko čarobnih dolina u kojima je sve do zadnjeg rata bilo pastira i stoke na ljetnoj ispaši. U predjelu zvanom Gašparovina na 1550 nalaze se ostatci starih kamenih kućica, od kojih je jedna popravljena i može poslužiti kao sklonište. Tu su i dva vrela za sve one koji nisu ponijeli dovoljne količine vode. Nakon ovoga dijela uslijedio je malo oštriji uspon i na obzoru se ukazao vrh Veliki Vilinac.
Kratkim konzultacijama članova tima odlučili smo skratiti put prema Velikom Vilincu tako što ćemo zaobići Mali Vilinac po njegovoj desnoj strani. Put koji smo odabrali manje se koristi i oznake na njemu su već izblijedile ali kamene oznake još stoje na mjestu što nam daje sigurnost da nastavimo dalje. Nakon kraćeg hoda dolazimo do dosta strmog uspona nakon kojeg izlazimo na planinarsku stazu koja povezuje mali i veliki Vilinac. Odavde do vrha vodi dobro označena i utabana staza.
Nakon kraćeg odmora i fotografiranja na vrhu uputili smo se prema malom Vilincu i planinarskoj kući koja se nalazi u njegovom podnožju. Na raskrižju za Vilinac i Hajdučka vrata srećemo još planinara koji su pošli do Hajdučkih vrata. Nakon malo odmora i razgovora krećemo dalje i nakon 45 min dolazimo na Hajdučka vrata, neposredno prije Hajdučkih vrata naišli smo na jezero „Crvenjak“.
Hodamo na 2000 m.n.v. i dolazimo do ruba planine i odjednom nam nestaje tla pod nogama, jer ispod nas je duboki kanjon „Dive Grabovice“ na čijem kraju vidimo rijeku Neretvu, a ispred nas, prkosno na rubu kanjona stoje Hajdučka vrata.
Tu odmaramo i ručamo, prolazimo kroz vrata i oko njih, slikanje i valja krenuti nazad. U povratku opet zastajemo kraj mjesta gdje je jezero i susrećemo brojne planinare koji se fotografiraju i odmaraju. Niz strme padine spuštamo se brže, inače vesela i razgovorljiva ekipa, u zadnjem dijelu staze polako je utihnula, jer umor je evidentan. Ipak 25 km hoda, učinilo je ovu turu prilično zahtjevnom. Stigavši do auta najviše su nas razveselile klupe za odmor. Kako se u ruksacima našlo još hrane, malo smo prezalogajili i onda se zaputili do Risovca na zasluženo piće i odmor.
















Runolist
Pogled s vrha Glave, još jedna čarolija Parka prirode Blidinje.
Pripremite se da zaronite u čarobni svijet Parka prirode Blidinje kroz naš najnoviji video!

Ovaj put, vodimo vas na nezaboravno putovanje s visokih vrhova Čvrsnice, gdje se uzdiže vrh Glave. Naša ekipa je odlučila podijeliti ovaj predivan doživljaj s vama, koristeći najnoviju tehnologiju – dronove.
Dok se uzdižemo iznad sela Doljani, otvara se prizor koji oduzima dah. Beskrajni pejzaži prošarani šumama, livadama i kristalno čistim potocima pružaju spektakularni pogled. Sunčevi zraci igraju se na površini jezera, dok planinski vrhovi dopiru do neba.
Ovaj video nije samo poziv svim planinarima i ljubiteljima prirode da posjete ovo čarobno mjesto, već i podsjetnik na snagu prirode koja nas okružuje. Pridružite nam se u otkrivanju skrivenih ljepota Parka prirode Blidinje i dopustite da vas očara nevjerojatan spoj prirodnih čuda i ljudske avanture.











Runolist
Skriveni vodopad Spilice na rijeci Doljanci
Sjeverna Hercegovina, obiluje mnogim prirodnim ljepotama, a nedavno otkriće vodopada Spilice na rijeci Doljanci, samo je dodalo sjaj ovom već bajkovitom kraju.

Sjeverna Hercegovina, obiluje mnogim prirodnim ljepotama, a nedavno otkriće vodopada Spilice na rijeci Doljanci, samo je dodalo sjaj ovom već bajkovitom kraju. Ekipa Doljani.info nedavno je snimila vodopad iz zraka, omogućavajući svijetu da uživa u ovoj netaknutoj prirodnoj ljepoti.
Vodopad Spilice nalazi se na rubnim dijelovima parka prirode Blidinje, čija ljepota i bogatstvo divljine već dugo oduševljavaju posjetitelje. Međutim, čarobni vodopad Spilice dugo je ostao skriven od očiju mnogih, zaklonjen gustim šumama i nedostatkom pristupačnih staza. Ovaj vodopad nije samo simbol netaknute ljepote već i važan ekološki resurs za lokalni ekosustav. Njegova prisutnost obogaćuje okolnu floru i faunu te pruža vitalne resurse za mnoge životinjske i biljne vrste. Osim toga, vodopad predstavlja i inspirativno odredište za ljubitelje prirode i fotografe koji traže savršeni kadar.
Snimci iz zraka koje je podijelila ekipa Doljani.info otkrivaju spektakularan prizor: vodene staze koje se spuštaju niz stjenovite litice, stvarajući pri tom bijele pjenaste slapove koji se stapaju s okolnim zelenilom. Svjetlosne igre stvaraju čaroliju boja i refleksija, stvarajući ambijent koji oduzima dah i ostavlja neizbrisiv dojam na posjetitelje.
Kroz promociju otkrića poput vodopada Spilice, lokalne zajednice mogu potaknuti ekoturizam i održivi razvoj, pridonoseći istovremeno zaštiti okoliša i očuvanju prirodnih resursa za buduće generacije.



Runolist
Udruga Runolist sudionik 26 dana planinara HB
U prekrasnom okruženju Parka prirode Blidinje, proteklog vikenda su se odvijali 26. Dani planinara Herceg-Bosne.

Događaj koji je okupio zaljubljenike u planine i prirodu iz Bosne i Hercgovine i Hrvatske. Domaćini ovog značajnog događaja bili su članovi Planinarskog društva “Orlova Stina” iz Tomislavgrada, koji su srdačno ugostili sudionike u svojoj planinarskoj kući smještenoj uz obalu Blidinjskog jezera. Ovaj događaj privukao je planinare i ljubitelje prirode iz različitih dijelova regije, a među njima je bila i udruga “Runolist” iz Doljana – Jablanica, koja je sudjelovala sa svojim entuzijastičnim članovima.
Glavni naglasak događaja bio je na planinarenju i osvajanju vrhova. Sudionici su se uputili na izazovne staze te su osvojili tri impresivna vrha. Dva vrha, Pločno i Jelinak, nalaze se na Čvrsnici, planini koja dominira okolinom Blidinja svojom grandioznom ljepotom. Treći vrh koji je osvojen naziva se Veliki Vran i nalazi se na planini Vrana. Ovi usponi nisu samo pružili fizički izazov, već su i omogućili sudionicima da uživaju u nevjerojatnim panoramama i prirodnoj ljepoti ovog područja.
Organizatori ovog događaja zaslužuju pohvale za odlično pripremljenu i provedenu manifestaciju. Dobra organizacija omogućila je svim sudionicima da uživaju u aktivnostima, stvaraju nova prijateljstva i dijele svoje iskustvo sa slično mislećim ljubiteljima prirode. Osim što su se osjećali ispunjenima zbog uspješno ostvarenih planinarskih izazova, sudionici su isto tako imali priliku opustiti se uz prirodne ljepote Parka prirode Blidinje te uživati u ugodno provedenom vikendu u društvu istomišljenika.
Dani planinara Herceg-Bosne su se pokazali kao uspješan i inspirativan događaj koji promovira ljubav prema planinama, prirodi i zdravom načinu života. Ovaj skup je osnažio zajedništvo među planinarima i pružio priliku za povezivanje i razmjenu iskustava. S nestrpljenjem se očekuju budući događaji koji će nastaviti promicati iste vrijednosti i ljubav prema prirodi.
Kako je to izgledalo pogledajte u nastavku:





















Video možete pogledati na našoj facebook stranic:
-
Video2 tjedna ago
Živa istina istražuje život u Sovićima kroz priče mještana
-
Turizam i povijest1 tjedan ago
Furmani u Hercegovini život i rad naših djedova i pradjedova
-
Vijesti3 dana ago
ZATVOREN promet na magistralnoj cesti Jablanica – Blidinje zbog izlijevanja vode i odrona
-
Turizam i povijest2 tjedna ago
Nevjerovatan pogled iz pećine na Oklanicama iznad Doljana
-
Jablanica2 tjedna ago
Obilježena 31. obljetnica raspuštanja logora “Muzej” u Jablanici
-
Vijesti2 dana ago
Kako je 2.000 KM postalo nepremostiv problem za Vladu Federacije BiH?
-
Vijesti1 dan ago
FOTO: Put Jablanica – Blidinje ponovno prohodan
-
Vijesti11 sati ago
Stanovnici Doljana najavljuju blokadu magistralnog puta M17.5 zbog nemara nadležnih institucija