Connect with us

Risovac Blidinje

FOTO VIDEO: Završeno asfaltiranje ceste koja vodi do Kedžare i groba Dive Grabovčeve

Danas smo obišli i zabilježili završene radove na novoj asfaltnoj dionici na Kedžari, kojom je uspješno realizirana prva faza sanacije spojne prometnice R418 do M17.5, dionica Vrleti – Kedžara. Ova prometnica ima važnu ulogu za lokalno stanovništvo, planinare, posjetitelje svetišta Dive Grabovčeve te sve izletnike koji posjećuju Blidinje.

Radove je realiziralo Ministarstvo prometa i veza HNŽ/K, kroz projekt ukupne procijenjene vrijednosti radova od 1.025.641 KM bez PDV-a. Izveden je složen posao asfaltiranja, sanacije i pripreme terena na zahtjevnom planinskom području, a izvođenje je trajalo 90 dana. Projekt je financiran s razine županije i predstavlja značajan iskorak u poboljšanju prometne infrastrukture na području Blidinja i Kedžare.

Posebnost ove dionice je što sada omogućava sigurniji i udobniji pristup prema Kedžari iz pravca Jablanice, Risovca i Doljana, čime se olakšava i turistički i svakodnevni promet.



Risovac Blidinje

Blidinje Bike Festival okupio bicikliste iz 15 zemalja

Blidinje bike festival 2025

Na sedmom Blidinje BIKE Festivalu, održanom u Parku prirode Blidinje od 11. do 13. srpnja 2025., okupilo se preko 15 zemalja svijeta — od Kanade i Novog Zelanda do susjednih europskih država. Tradicionalni UCI XCM maraton, koji je služio kao Balkansko prvenstvo, donio je zlatne medalje Rumunjima Atilli Malnasiju i Manueli Muresan. Naš biciklist Vedad Karić osvojio je drugo mjesto, a zbog odličnog nastupa Bosna i Hercegovina je ponovo na biciklističkoj karti regije.

Subota je bila rezervirana za rekreativce — više od 100 sudionika zaputilo se u vožnju kroz čarobne krajolike Blidinja, prateći ritam prirode i uživajući u domaćoj hrani zahvaljujući partnerima Hajdučke Vrleti i Motelu Risovac .

Poseban trenutak bio je i UCI Level 2 trenerski kamp, kojeg su vodili stručnjaci iz UCI Svjetskog biciklističkog centra iz Švicarske i Olimpijskog komiteta BiH. Ovaj edukativni događaj potvrdio je Blidinje kao važno središte biciklističke edukacije i razvoja u regiji.

Predsjednik Biciklističkog saveza BiH, Toni Zorić, ponosno je istaknuo:

“Izuzetno smo sretni i ponosni… Tisuće obitelji posjetile su festival da uživaju u sportu, prirodi i zajedništvu… Gosti odlaze s predivnim uspomenama i fotografijama naše zemlje”.

Više informacija na službenoj stranici: https://bbf.ba/

Rezultate možete pogledati na ovom linku: https://bbf.ba/rezultati/

Continue Reading

Risovac Blidinje

Tisuće vjernika na Kedžari proslavilo Divin dan

Kedžara je i ove godine bila središnje mjesto okupljanja tisuća vjernika koji su s velikim poštovanjem i molitvom obilježili Divin dan – hodočašće na grob Dive Grabovčeve, djevojke koju narod kroz stoljeća časti kao simbol čistoće, vjere i žrtve.

Dvodnevni program započeo je u subotu svetom misom uoči Divina dana, a vrhunac je bio u nedjelju, kada se na Kedžari slavila svečana sveta misa u 11 sati. Pod misom su novaci Franjevačke provincije Bosne Srebrene položili redovničke zavjete, što je dodatno obogatilo duhovnu snagu ovog hodočašća.

Okupljeni hodočasnici pristigli su iz svih krajeva Bosne i Hercegovine, Hrvatske te brojnih europskih zemalja gdje žive iseljeni Ramci i njihovi potomci. Mnogi su na Kedžaru došli pješice, neki noseći tradicionalne nošnje, a svi s istim ciljem – pomoliti se na grobu Dive Grabovčeve i ponijeti mir u srcu.

Kedžara je i ove godine dokazala da je više od mjesta – ona je prostor zajedništva, vjere i nade.

Kedžara 2025

Večer uoči Divina dana, u subotu 5. srpnja, na Kedžari je služena sveta misa Uočnica koju je predvodio fra Ante Marić, uz velik broj okupljenih vjernika koji su stigli dan ranije. Poseban ugođaj stvarala je tišina planine, svjetlost svijeća i molitvena atmosfera pod zvjezdanim nebom. Divin dan i ove je godine još jednom pokazao snagu vjere i zajedništva vjernika koji s ponosom čuvaju uspomenu na Divu Grabovčevu.

Video:

Više informacija možete pogledati na:

https://www.rama-prozor.info/clanak/foto-video-tisuce-vjernika-na-kedzari-proslavilo-divin-dan/97376

Continue Reading

Risovac Blidinje

NAJAVA: Divin dan na Kedžari

I ove godine, župa sv. Ilije Proroka iz Doljana poziva vjernike i hodočasnike na tradicionalno okupljanje i molitvu na Kedžari, na grobu Dive Grabovčeve, koje će se održati u nedjelju, 6. srpnja 2025. godine.

Divin dan, prva nedjelja nakon blagdana svetog Petra, već desetljećima okuplja tisuće vjernika iz Rame, Duvna, Hercegovine, Dalmacije, pa sve do iseljenika iz Hrvatske i inozemstva. Središnje misno slavlje u 11 sati predvodit će fra Zdravko Dadić, provincijal Bosne Srebrene, pod kojom će petorica novaka položiti redovničke zavjete. Prije mise, od 8 sati bit će prigoda za svetu ispovijed.

Dan ranije, u subotu 5. srpnja 2025. u 18 sati, svečanu svetu misu predvodit će fra Ante Marić.

Dolina Kedžare već je desetljećima mjesto vjere, nade i identiteta, a priča o Diva Grabovčevoj – djevojci koja je život dala za čistoću vjere i duše – ostaje trajna inspiracija brojnim poklonicima.

Organizatori poručuju:

“Dođite kakvi jeste! Otići ćete s Divina groba radosnije otvoreni životu!”

NAPOMENA: Završeno asfaltiranje ceste koja vodi do Kedžare i groba Dive Grabovčeve

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 - www.doljani.info - Doljani bb, 88446 Doljani - Jablanica, Bosna i Hercegovina, Telefon: + 387 63 345 079, Email: doljani@gmail.com