
Poziv na otvaranje i blagoslov križnog puta Krkača –Stipića livada
Prije nekoliko godina rodila se ideja o izgradnji križnog puta iz Krkače do Stipića livade kako bi simbolički prikazali put poginulih Hrvata općine Jablanica koji su mučki ubijeni u Prvom i Drugom svjetskom ratu te Domovinskom ratu. U suradnji sa župni uredom sv. Ilije Doljani i Hrvatskim udrugama proisteklim iz Domovinskog rata općine Jablanica napravljen je ovaj križni put.

U nedjelju izbori za mjesnu zajednicu Doljani

NAJAVA: Dolazak sv. Nikole u Doljane: Djeca pozvana na slanje pisama i prijavu za paketiće

Jutrošnje sniježne oborine u Doljanima izazvale probleme u prometu, tijekom dana palo više od 35 cm snijega

Privodi se kraju druga faza sanacije ceste Jablanica – Blidinje
Prije nekoliko godina rodila se ideja o izgradnji križnog puta iz Krkače do Stipića livade kako bi simbolički prikazali put poginulih Hrvata općine Jablanica koji su mučki ubijeni u Prvom i Drugom svjetskom ratu te Domovinskom ratu. U suradnji sa župni uredom sv. Ilije Doljani i Hrvatskim udrugama proisteklim iz Domovinskog rata općine Jablanica napravljen je ovaj križni put. Ovo je prvi križni put napravljen u našoj općini, zato dođite i podržite ovaj hvale vrijedan projekt.
Ove godine blagoslov i molitva započet će u petak 19.7.2019 ujutro u 8 sati na lokaciji Gornja Krkača – Lager gdje se nalazi prva postaja a završava na lokaciji Stipića livada kod spomenika gdje se nalazi posljednja postaja. Molitvu i Put križa predvodit će mjesni svećenik fra Stjepan Pavličević i bogoslov fra Marko Cvitković.
Pozivamo sve a pogotovu mlade da se pridruže ovom Putu križa. Put je dug oko 6.2 km i traje 2:30 sati uz zaustavljanja i molitvu.











Vijesti
Obavijest vozačima – odroni na cesti Jablanica – Blidinje

Zbog nestabilnih vremenskih uvjeta i oborina zabilježeni su odroni kamenja na cesti koja povezuje Jablanica i područje Blidinje. Na pojedinim dionicama na kolniku se nalaze veći komadi kamenja koji mogu predstavljati ozbiljnu opasnost za sudionike u prometu.
Fotografiju jednog od odrona dostavila nam je čitateljica, što potvrđuje da se odroni događaju iznenada i bez prethodne najave.
Vozačima se preporučuje maksimalan oprez, prilagođena brzina kretanja te povećana pažnja, osobito u zavojima i na usjecima gdje je mogućnost novih odrona veća. Također se savjetuje praćenje stanja na cesti i, ukoliko je moguće, odgoda putovanja dok se uvjeti ne stabiliziraju.
Risovac Blidinje
Ledeni vikend u Doljanima i Parku prirode Blidinje

Protekli vikend proveli smo u Doljani, na Risovac koji se nalaze u Park prirode Blidinje, za vas smo pripremili kratku foto-reportažu i pregled vremenskih i prometnih prilika.
Kako je i najavljeno u prognozama, u subotu prijepodne padala je kiša sa snijegom. U poslijepodnevnim satima došlo je do postupnog pada temperature ispod nule, nakon čega su se oborine pretvorile u snijeg. Prometnice su bile očišćene, no zbog pojave leda na pojedinim dionicama bila je nužna povećana pozornost sudionika u prometu.
U noći sa subote na nedjelju temperatura je u Doljanima pala do približno –10 °C. U nedjelju ujutro snježne oborine su prestale, a sunčano, vedro i hladno vrijeme dalo je dodatnu zimsku čaroliju cijelom području.
Tijekom nedjelje Blidinje je posjetio veći broj turista. Na skijalištu se najviše sankalo, budući da velika skijaška staza nije bila u funkciji, što je donekle umanjilo ukupni doživljaj zimskih sportova. Posjetitelji su se stoga u većoj mjeri zadržavali u lokalnim ugostiteljskim objektima, gdje su uživali u tradicionalnim delicijama ovoga kraja te kušanju domaćih vina, osobito crnih, koja u hladnim zimskim danima dodatno pridonose osjećaju topline i ugode.
Zaključno, vikend je protekao u pravom zimskom ugođaju – hladan, ali sadržajan. Svi koji su proteklih dana boravili u Parku prirode Blidinje i okolici, unatoč niskim temperaturama, kući su se vratili odmoreni i s “napunjenim baterijama” za nadolazeći radni tjedan.
Kako je to izgledalo pogledajte u nastavku:
























Pratite aktualna zbivanja i vremenske prilike u Doljanima u stvarnom vremenu putem naše web kamere uživo.
Blog
Obilne oborine uzrokovale probleme s internetom i prometom u Doljanima

Zbog obilnih kišnih i snježnih oborina proteklih dana, stanovnici Doljani suočavaju se s više poteškoća. Već treći dan zaredom ne radi ADSL internet niti kablovski TV signal, što uzrokuje ozbiljne probleme u komunikaciji i informiranju građana. Zbog prekida internetske veze trenutačno nije moguć ni pristup nadzornim kamerama i digitalnim termometrima u Doljanima, pa ne postoji mogućnost praćenja stanja na terenu u realnom vremenu.

Stanje u prometu dodatno otežava situaciju. Magistralni put Jablanica – Blidinje je slabo očišćen, a promet se većim dijelom odvija samo jednom kolovoznom trakom. Vozačima se preporučuje pojačan oprez i izbjegavanje putovanja ako nisu nužna.
Važno je istaknuti da, unatoč nepovoljnim vremenskim uvjetima, nije bilo problema u opskrbi električnom energijom, koja je tijekom cijelog razdoblja stabilna.
Prognoza za Doljane (7. –11. siječnja 2026.)

Građanima se savjetuje oprez u prometu te praćenje službenih informacija, osobito zbog mogućih dodatnih oborina.













